Boyabat bazalt kayalıklar turizme kazandırılıyor

Bazalt Kayalıkları
Bazalt Kayalıkları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birbiri ardına sıralanmış üç vadiyi kapsayan on hektarlık alandaki bazalt kayalıklar, boyları kırk metreyi bulan altıgen prizma şeklindeki büyük sütunlardan oluşuyor.

Bazalt kayalıklar, 1996 yılında “1. derece doğal sit alanı”, 2011’de de “tabiat anıtı” kategorisine alındı.

Dünyadaki nadir jeolojik oluşumlar arasında gösterilen tabiat anıtı kayalıkların turizme kazandırılması için Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğiyle çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, kayalıkların bulunduğu bölgeye seyir terasları, asma köprüler ve yürüyüş yolları yapma planları yapıyor. Aynı zamanda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de bölgenin tanıtımı için faaliyetler gerçekleştiriyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazalt kayalıkların bölgenin önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu belirtti.

Dünyadaki nadir örnekler arasında gösterilen bu milyon yıllık kayalıkların tam anlamıyla turizme kazandırılması için ilgili kurumlar tarafından gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Süren, kayalıkların bulunduğu bölgenin şu anda ziyaret edilebilir durumda olduğunu dile getirdi.

Süren, kayalıkların bulunduğu alanda düzenleme ve proje çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Doğal oluşumlar sonucu bugünkü halini alan bazalt kayalıklar, doğal sit alanı ilan edilmiş ve turizmin önemli bir destinasyonu haline gelmiştir. Şu anda ziyaret edilebilir durumda olsa da Milli Parklar tarafından yürüyüş yolları, köprüler ve seyir teraslarının düzenlenmesi için bir proje yürütülmektedir. İl müdürlüğü olarak da bilgi ve yön levhalarıyla ilgili çalışmalarımız bulunmaktadır. Önümüzdeki günlerde, Boyabat, Durağan ve Saraydüzü havzasında bulunan kültür havzası, tarihi eserleri ve antik dönem yerleşimleriyle doğa rotası olarak önemli bir değer kazandıracağız. Bu gibi planlamalarımız devam edecek.”

Süren, önümüzdeki süreçte bazalt kayalıkların tanıtımına ağırlık vereceklerini belirterek, “Bu tabiat harikası jeolojik oluşum, dünyada ender rastlanan Hamsilos Fiyordu gibi özel bir yer. Doğaseverler ve doğa fotoğrafçıları tarafından yoğun ilgi gören, gezilmek istenen bir turizm destinasyonu. Milli Parklar ile birlikte turizmde çekim alanı olması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

kaynak:aa

Boyabat bazalt kayalıklar turizme kazandırılıyor
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!