Höbelen (kuzu göbeği) mantarı sezonu başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de belirli bölgelerde doğal olarak yetişen, dünyada sadece birkaç ülkede üretimi yapılan ve geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk defa Mersin’de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde kurulan bir serada üretimi gerçekleştirilen ‘Kuzugöbeği Mantarı’, Sinop‘un Boyabat ilçesinde toprak yüzeyine çıkmaya başladı. Genellikle nemli topraklarda bulunan ve Nisan ayında gözle görülebilir hale gelen kuzu göbeği mantarları, herhangi bir tohum atılmaksızın doğal yollarla yetişiyor. Çam, kavak ve söğüt ağaçlarının çevresinde bulunan bu mantar, lezzetiyle damaklarda tat bırakıyor.

Ancak, özellikle Türkiye’nin dört bir tarafında kilogram fiyatı bin liranın üzerine çıkan kuzu göbeği mantarlarının kurusu ise 3 bin liradan alıcı buluyor. Boyabat’ın verimli ve bereketli topraklarında yetişen kuzu göbeği mantarlarına başta ilçe halkı olmak üzere birçok kişi büyük ilgi gösteriyor. Besin ve vitamin değeri yüksek olan bu mantarlar, B1, B2 ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı olarak biliniyor.

Yörede bulunan Kuzugöbeği mantarıyla karıştırılan Kuzugöbeği Ebesi (Ekşi Memet) mantarı ise 5-10 cm çapında beyin kıvrımına benzeyen, kıvrımlı bir mantar türüdür. İçerdiği ‘metil hidrazin’ adlı bir madde sebebiyle vatandaşları zehirleyebilir. Bu nedenle, mantar toplama işleminde dikkatli olunması ve doğru tanımlama yapılması önemlidir.

 

 

 

kaynak:boyabatsesi

Höbelen (kuzu göbeği) mantarı sezonu başladı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!