KARİKATÜRDE ÜÇ DÜNYA ŞAMPİYONU; DEFNE, DİDAR AŞKIN, YUSUF MERT

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spilimbergo Orta Öğretim Enstitüsü tarafından düzenlenen “Barış ve Hoşgörü” konulu 26. Ve 27. uluslararası karikatür yarışmalarında “Dünya Birinciliklerini” kazanan Defne, Didar Aşkın ve Yusuf Mert ödüllerine kavuştu.

İtalya’da 27 yıldır barış ve hoşgörünün egemen olduğu bir dünya özlemini gündeme getirmek için okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ve sanatçılar arasında “Barış ve Hoşgörü” konusunda düzenlenen yarışmaya her yıl binlerce eser katılıyor.

Ünlü karikatürist Aşkın Ayrancıoğlu’nun yetiştirdiği öğrenciler İtalya’daki bu yarışmada da başarılarını sık sık ortaya koyuyorlar. Son yapılan 27. yarışmaya Sinop-Boyabat’tan katılan Özel Boyabat Mektebim Koleji ve Boyabat Bilim Sanat Merkezi Karikatür Atölyesi öğrencisi Defne Demirci ilkokul kategorisinde “Dünya Birincisi” olurken, Sinop Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Didar Aşkın Ayrancıoğlu da liseler kategorisinde “Dünya Birincisi” olmuştu.

Boyabat Atatürk Ortaokulu öğrencisi Yusuf Mert Ertürk de geçen yılki 26. Yarışmada ortaokullar kategorisinde “Dünya Birinciliği”ni kazanmıştı. Üç Şampiyon karikatüristimiz 300’er avro’luk para ödülünün yanı sıra plaket de kazanmışlardı. Mazeretleri nedeniyle törene katılamayan şampiyonların ödül plaketleri nihayet geldi. Plaketlerin yanı sıra şampiyon karikatüristler Defne, Didar Aşkın ve Yusuf Mert’in ödüllü eserleri İtalya’da masa takviminde de yer aldı.

Yusuf Mert’in eseri 2023 masa takviminde yer alırken, 2024 takviminde şampiyonlar Defne ve Didar Aşkın’ın eserlerinin yanında şampiyonları yetiştiren usta çizer Aşkın Ayrancıoğlu ve öğrencisi Zeynep Türkmen’in de eseri yer aldı. Ödüllerin dışında 2024 takviminde yer bulan Türkiye’li 4 çizerin hepsinin Aşkın Ayrancıoğlu ve öğrencilerinden oluşması ayrıca gurur verici oldu.

KARİKATÜRDE ÜÇ DÜNYA ŞAMPİYONU; DEFNE, DİDAR AŞKIN, YUSUF MERT
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!