2023 yılı Ekim ayında Sinop’tan yapılan ihracat 3 milyon 171 bin $ olarak açıklandı. Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 arttığı görüldü.

Sinop’un 2023 yılı Ekim ayındaki ithalatı ise 891 bin $ ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 arttı. Eylül ayında İhracatın ithalatı karşılama oranı Sinop’ta yüzde 355,8 oldu.

EN FAZLA İHRACAT “BALIK, KABUKLU DENİZ HAYVANLARI VE YUMUŞAKÇALARIN İŞLENMESİ VE SAKLANMASI” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ

Ekim ayında Sinop’tan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 867 bin $ ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu bulunuyor.  Bu ürün grubunu 600 bin $ ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ve 431 bin $ ile “Tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ürün grubu takip etti. Ekim ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 46 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.

İthalat ise 38 farklı ürün grubunda gerçekleşti. İthalatta ilk üç sırada; 163 bin $ ile “Motor ve türbin imalatı” ürün grubu, 137 bin $ ile “Elektrik motoru, jeneratör, transformatör ile elektrik dağıtım ve kontrol cihazlarının imalatı” grubu ve 99 bin $ ile “Diğer özel-amaçlı makinelerin imalatı” ürün grubu yer aldı.

 

İHRACATTA İLK SIRADA GÜNEY KORE YER ALIRKEN, İTHALATTA İLK SIRADA ÇİN YER ALDI

Ekim ayında Sinop’tan 50 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 909 bin $ ile Güney Kore yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 489 bin $ ile Romanya olurken üçüncü sırada 349 bin $ ile Rusya Federasyonu bulunuyor.

Ekim ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 819 bin $ ile Çin yer aldı. Çin’i 48 bin $ ile Romanya ve 11 bin $ ile İsviçre takip etti. Ekim ayında Sinop’a 20 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.