Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 94. yılı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 94. yılı

Vali Erol Karaömeroğlu, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş ve beraberindeki heyet daha sonra kortej eşliğinde Atatürk’ün kente geldiğinde yürüdüğü yoldan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Protokol üyeleri, yürüyüş boyunca vatandaşları selamladı. Vatandaşlarda yürüyüşe katılanlara alkışlarıyla eşlik etti.

Tören Valilik önündeki Atatürk anıtına Sinop Valiliği,  Sinop Belediye Başkanlığı ve Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneğinin çelenk sunması ardından, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm aziz şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Programda daha sonra Vali Erol Karaömeroğlu, Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve günümüzde Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzaladı.Vali Erol Karaömeroğlu, şeref defterine şunları yazdı; “ Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugün ilimize teşriflerinizin 94. Yıl dönümü, her yıl olduğu gibi bu yılda harf inkılabını şehrimizde başlatmanızın gurur ve mutluluğunu büyük bir sevinç ve coşku ile yaşıyoruz.

Kurduğunuz Cumhuriyetin ışığında bize işaret ettiğiniz muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle ülkemize ve aziz milletimize hizmet etmek için gece gündüz demeden, yılmadan yorulmadan çalışmaya devam etmekteyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da demokrasimize, milli irademize, milli ve manevi değerlerimize her daim sahip çıkacağız. Bu duygu ve düşüncelerle Sinop’a gelişinizin 94’üncü yıldönümünde Başöğretmenimiz, Başkomutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun ”.

15 Eylül 1928 tarihinde harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk, bizzat kendisi yeni alfabeyi kara tahtaya yazarak şimdiki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde halka göstermişti.

 

 

 VİTRİNHABER 

 

 

 

 

 

 

Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 94. yılı…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!