Kültür Merkezi’ne piyano bağışı

featured
SEBAHATTİN ALİ KÜLTÜR MERKEZİNE PİYANO DESTEĞİ (RIFAT YILMAZ/SİNOP-İHA) (RIFAT YILMAZ/SİNOP-İHA)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Kültür ve Turizm Derneği yönetim kurulu üyeleri tarafından Sabahattin Ali Kültür Merkezine kuyruklu piyano bağışınlandı. 

Sabahattin Ali Kültür Merkezinde düzenlenen piyano teslim törenine CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Belediye Başkan Yardımcısı Önder Serdar Öztürk, Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Saim Gürbüz ve dernek üyeleri katıldı.

Programda ilk olarak konuşan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Saim Gürbüz; “Piyanonun Sinop Belediyesine ve Sabahattin Ali Kültür Merkezine hayırlı olması temenni ediyorum. Sinop için bence çok kıymetli, ben destek veren herkese tek tek, Kültür ve Turizm Derneği üyelerimize, dernek üyesi olmayan katkı veren herkese özellikle bu işin başlangıcında bu işin bu noktaya gelmesinde bir festivalle birlikte Sinop’un buna ihtiyacı varmış aslında.  Bu piyano sesini burada bu muhteşem anıları olan binada duymak ve piyanoya eşlik eden bütün enstrümanların seslerinin duyulması ile bizi böyle heyecana itti. Hayal ettiğimizden daha önce kent dinamikleri bir araya geldi ve bu piyano buraya kondu. Umarım 40-50 yıl sonra burası tam anlamıyla bir sanat merkezine dönüştüğünde, Sinop kültürle sanatla anılan bir kent olduğunda, sanat festivallerinde şehir dışından ve yurtdışından bir sürü misafirlerini ağırladığında diyecekler ki bir piyano ne kadar önemli ki. Ortaya çıkarılıp alınması hikayesi çok önemli. O yüzden bu piyanoyu buraya koymaktan, belediyemize bu güzel kültür merkezine, buzhane kültür merkezine teslim etmekten dolayı çok mutluluk duyuyoruz. Piyanomuz belediyemize ve Sinop Sabahattin Ali Kültür Merkezine hayırlı uğurlu olsun.

Bu piyanoyu bize iten sebeplerden biride şuydu viyolonsel yarışmasından sonra o kadar çok bu salonu görüp bu salonun sesini dinleyip hiçbir şey yapılmadan akustiğine hayran olup salonun kendi kendine sağladığı akustiğe hayran olup konser vermek isteyen isimler var ki, bunlar hiç bedel almadan konser vermek istiyorlar burada.

Bizde bu saatten sonra Buzhane Konserleri adı altında her yıl Ağustos ayında o kışın her ayki konserlerinin duyurulacağı ve Buzhane Konserleri adı altında piyano, piyano eşlikçileri, sopranolar her ay bir konser yapıp burada piyanoyu işler bir şekilde kullanıp Buzhane Kış Konserleri Eylül – Mayıs ayı arasında yapmayı planlıyoruz. Bununla ilgili zaten ilk iki konserimiz Lakerda Festivali’nde olacak. Daha sonrada Aralık, Ocak, Şubat bu sene planyacağız ama gelecek yıldan itibaren Ağustos ayında Buzhane Konserleri’ni duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

 

 

Daha sonra konuşan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ise piyanonun Kültür Merkezine kazandırılmasında büyük emekleri ve katkıları olan Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile Oğuz Özcü’ye teşekkür etti.

Sabahattin Ali Kültür Merkezinde yapılan bütün etkinliklerin ücretsiz olduğunu hatırlatan Başkan Ayhan; ” Burası yılın 365 günü gece gündüz sürekli çok farklı etkinliklerle Sinop’a hizmet eden bir tesis. Arkadaşlar bir eksiğimiz olduğunu görmüşler, piyano onunla başladık. Eminim bu ilk adım olacak. En uzun yolculuklar dahi bir adım ile başlıyor. Önce bir adım atıyorsunuz sonra peşine bir adım daha. Önemli olan burada o yolculuğa çıkarken ilk adımı atabilmek, o cesareti gösterebilmek. Siz adımlarınızı çoğalttıkça asımlarınızın sayısı arttıkça yanınıza başkalarının da eklendiğini ve sisinde o yolda yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Bizim bu işte o adımı atarken yalnız olmadığımızın bir sembolüdür bu piyano. Yani Sinop Belediyesi bir Kültür Merkezi yapıyor ve hayata geçiriyor ve birileri diyor ki ‘Bu Kültür Merkezinde bir şey eksik’. Buraya bir şeyler koyarak burayı daha donanımlı bir hale getirmek lazım. İşte bu piyano, yarın bunun yanına başka bir şeyler ekleneceğinden eminim.

 

 

Sinoplu kültüre, sanata, sosyal yaşama önem veren Sinop’un daha planlı daha renkli bir kent olmasını isteyenlerin mutlaka önümüzdeki adımlarda bizim yanımıza gelerek bizimle birlikte yürüyeceklerine eminim. Buna benzer etkinliklerin adımlarının burada atılacağına eminim. Çok güzel bir etkinlik oldu, çok güzel bir hediye. Bence Sinop için çok anlamlı bir hediye. Sinop halkının bu kültür merkezini sahiplenmiş olması ve burayı yaşayan bir kültür merkezine dönüştürmüş olması beni çok mutlu ediyor. Bir kamu kurumuna ait sosyal tesis olmanın ötesinde kente ait bir mekan kimliğine çok kısa sürede kavuşan bir merkez. Buda onun en canlı örneklerinden ve bu özelliğini destekleyen bir örnek olduğunu düşünüyorum.  Ve tekrar çok kıymetli derneğimizin yöneticilerine ve Oğuz Özcü’ye çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sinop’ta turizmi 12 aya yaymayı planladıklarını söyleyen Barış Ayhan sözlerini şöyle sürdürdü; ” Bizim gibi bazı turistik bölgelerin tam böyle yazın ortasına denk gelen 3 gün 3 gece süren festivalleri oluyor. O kentin üretmiş olduğu bir meyve, bir besin maddesiyle festivalleri oluyor. 3 gün 3 gece boyunca kent bütün enerjisini o festivallere veriyor, muazzam bir festival yapılıyor ondan sonra her şey bitiyor. Ben istiyorum ki böyle festivaller yapmak yerine yılın 12 ayı boyunca Lakerda Festivali ve az önce başkanın söylemiş olduğu konserler gibi böyle minik minik 2-3 günlük ama sabahtan akşama kadar popüler sanatçıların geldiği, milyonlarca milyarlarca paraların harcandığı festivaller yerine daha butik daha sevimli sempatik, daha bir yapılmamış daha bir bu yöreye özgü festivallerle etkinliklerle bence turizmi 12 aya yayabiliriz. Sinop Kültür ve Turizm Derneği bunun en güzel işlerinden birini onlar yapıyorlar. Kasım ayı içerisinde Lakerda Festivali yapıyorlar. Bunu yanında benzer Sinop’taki farklı Sivil Toplum Örgütlerinin proje üreterek bize getirdikleri her türlü etkinlikte biz Sinop Belediyesi olarak burada onlara destek olmaya hazırız. Bence turizme katkı sağlamak katma değer üretmek adına bu tür bir bakış açısı bence daha etkili olur”.

Vitrinhaber

 

Kültür Merkezi’ne piyano bağışı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!