Sinop Üniversitesi ve Sinop İl Milli Eğitim işbirliğinde gerçekleştirilen “Sinop’un Manevi Mimarı, İyiliğin İzleri” projesi kapsamında, Sinop Şehit Ömercan Açıkgöz Anadolu İmamhatip Lisesi’nde öğrencilerle buluşan Filistinli Akademisyen Dr. Nihad Abunasser ve MEB danışmanı yazar Erol Erdoğan, geleceğin senaristleri ve yönetmenlerini yetiştirmek için öğrencilere ilham verdi.

Programa, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, Sinop Şehit Ömercan Açıkgöz Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Şükrü Eraltan, Sinop Anadolu Mektebi Koordinatörü Çağlar Sarıtaş, Sinop’un manevi mimarları kısa film atölyesi koordinatörü Öğr. Gör. Tuna Kuzucan, Gerze Meslek Yüksekokulu radyo-tv bölümü öğrencileri, Sinop Anadolu Mektebi öğrencileri ve Sinop Şehit Ömercan Açıkgöz İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sinop Şehit Ömercan Açıkgöz İmam Hatip Lisesi Müdürü Şükrü Eraltan, “Sanatın gücü ile gençleri buluşturan bu etkinliği Sinop’ta düzenlemekten mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Edebiyatın ve sanatın yaşamın her alanındaki etkisini vurgulayan Erol Erdoğan, gençleri dinlemeye geldiklerini belirterek, “Okuyan, derdi olan, anlatacak hikayeleri olan siz gençleri dinlemeye geldik. Heyecanınız ve azminiz için hepinizi gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Daha sonra yazılı ve görsel materyallerin bilginin iletilmesindeki rolünü anlatan Dr. Nihad Abunasser, gençlerin bir geleceği inşa etmedeki önemini vurgulayarak, “İyi insanları ve iyi hikayeleri sizler ön plana çıkaracaksınız. Zulüm son bulacaksa, mazlumların sesi duyulacaksa, bu sizin sayenizde olacaktır” şeklinde konuştu.

Gençler, Bosna-Hersek, Doğu Türkistan ve Filistin’de yaşanan zulümleri kitaplar ve filmler üzerinden tartıştılar. Ayrıca, yapacakları kısa filmler için fikirler aldılar. Program, Filistine destek için söylenen şarkıyla sona erdi.