SİNOP’TA SİYASİ PARTİ TEŞKİLATLARININ SON DURUMU…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasette hedefler iyi anlatılmaz ve halk da ikna edilemezse oy alınamaz. Hizmet edebilirsiniz ama insanların gönlünü almadan bunu oya dönüştüremezseniz.

Bu noktada teşkilatçılık çok önemlidir. Başarılı bir teşkilat ve teşkilatçılık, milletin güvenini ve gönlünü kazanarak bu kazanımı oya dönüştürebilmek ve milleti yanına alarak hedeflere doğru kararlılıkla yürüyebilmektir.

Teşkilatta görev dağılımı çok dikkatle yapılmalı ve liyakate önem verilmelidir. Teşkilatın her kademesinde verilen görevi hakkıyla yapabilecek kişilerin yetkilendirilmesi, hedefe doğru ve zamanında varılması yönünden çok önemlidir.

-Teşkilat aynı hedefe kitlenmiş, aynı gayeyi hedeflemiş organize bir yapı olarak da tanımlanmaktadır. Teşkilat mensuplarının birlikteliği ve birlikte hareket etmeleri o teşkilatın başarısında önemli bir unsurdur.

Türkiye’de siyasi partiler arasında teşkilatçılığı en iyi bilen ve uygulayan AK Partinin 20 yılı aşkın tek başına iktidarda kalmasında teşkilatların yeri ve önemi yadsınamaz.

Sinop’ta bugün gelinen noktada AK Parti’de tam tersi görüntüler uzun süredir devam etmektedir.

Parti içindeki ciddi çekişmeler, halktan uzak olmaları, ötekileştirme ve partiyi temsil noktasında ki bir çok kişinin kamuoyunda tasvip edilmeyen konularda ve olaylarda anılması sonucun da birlik beraberliğin olmamasından dolayı başarısızlık kaçınılmaz oluyor.Her kulvarda mücadele eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a destek yerine köstek oldukları ileri sürülüyor.

Bu durumun baş aktörü ve büyük oranda sorumlusu iki kişidir diye iddia ediliyor.

Milletvekili Nazım MAVİŞ
İl Başkanı Uğur GİRESUN

-Dünyanın hiçbir yerinde inanmamış bir teşkilat ile seçim kazanmak mümkün değildir.

Gelelim Sinop’taki CHP’ye…

Son günlerde CHP Sinop teşkilatlarında daha önce hiç karşılaşılmamış olaylar göz önüne çıktı.

İl yönetimindeki istifalar İl Başkanının sözde istenilmeyen kişi diye gösterilmesi ve sonrasında Milletvekili ve Belediye Başkanı’nın bu durumun içinde olduğu ileri sürülmesi yeni kongrede aynı kişinin tekrar İl Başkanı seçilmesi ile sonuçlanmıştır. Ortaya üç parçaya bölünmüş bir yapı kaçınılmaz olmuş ve birlik beraberlik sağlanamadığı gözlemleniyor.

Bu durumun baş aktörü ve büyük oranda sorumlusu iki kişidir diye iddia ediliyor.

Milletvekili Barış KARADENİZ
Belediye Başkanı Barış AYHAN

-Seçim süreci demek tüm teşkiların teyakkuzda oldukları,müthiş bir tempo ile halka ulaşmaya ve iletişim kurmaya çalışacakları son derece kaotik bir süreç. Bu sürece hazır olan, eksiklerini kapatan,doğru yönetsel araçları kullanan siyasi partiler seçimde bir adım önde olacaktır.

MHP Sinop İl Başkanlığını yıllardır başarısız bir şekilde yürüten Ali ÇAKIR, ilçe kongreleri ve il kongresi sonucun da parti içindeki ciddi çekişmeler,halktan uzak olmaları,ötekileştirme sonucun da birlik beraberliği sağlayamamış olması ve  görevden alınmasıyla yerini Hikmet ÇINAR’a bıraktı. Geçmişten bu güne il de ve ilçe teşkilatların da sorunların devam ettiği belirgin oluyor.

Burada tuhaf olan Ali ÇAKIR’ı destekleyenler İl Başkanı olmasını isteyenler, onu görevden alınmasını ve hatta yeni İl Başkanını isteyenler de aynı kişiler olduğu ileri sürülüyor.

Bu durumun baş aktörü ve büyük oranda sorumlusu iki kişidir diye iddia ediliyor.

MHP MYK Üyesi Davut HASKIRIŞ
Eski İl Başkanı Ali ÇAKIR

-Siyasi partinin, tüm teşkilatının, ortak bir vizyon ve misyon çerçevesinde, geniş katılım ile belirlenmiş olan amaç ve hedefleri gerçekleştirmesine yönelik disiplinli bir sistematik çerçevesinde, faaliyet göstermesidir. Bu noktada amaç ve hedef belirleme, bu amaç ve hedeflere yönelik riskleri belirleme ve yönetme, parti süreçlerini (faaliyetler) ve teşkilatın çalışmalarının amaç ve hedefler ile uyumunu etkin olarak izleme ve iyileştirme çalışmaları yürütülür.

Son olarak İYİ Parti Sinop il ve ilçe teşkilatlarına gelirsek burada ki en büyük sorun Genel Merkez ile teşkilatlar arasındaki ve teşkilatların içindeki  uyumsuzluk ön plana çıkıyor. Genel Merkezin tam olarak yol haritasını belirleyememiş olmasın dan kaynaklı teşkilatlar içerisin de farklı farklı söylemlere neden olurken birlik beraberliğin
sağlanamamış olması kaçınılmaz oluyor.

Vatandaş teşkilat çalışmalarının görüntü ve reklam amaçlı olduğunu,samimi olmadıklarını ve güven vermediklerini ileri sürüyor.

Bu durumun baş aktörü ve büyük oranda sorumlusu Genel Merkezin politikaları ve iç çekişme sonra İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN’ın olduğu iddia ediliyor.

2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve Milletvekili adaylarının öneminden sonra Ülkemizde ve Sinop’ta doğru teşkilatlanan ve halkı doğru hedefte olduğuna ikna edebilen siyasi oluşumların başarılı olacağını, bunu başaramayanların ise zaman içinde nasıl yok olup gideceğini görebiliriz.

 

Coşkun KILIÇ

SİNOP’TA SİYASİ PARTİ TEŞKİLATLARININ SON DURUMU…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!