Türkiye Gündemindeki Sinop-Boyabat’lı Can Cebeci…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Teknoloji Hamlesi’nde biz de varız diyen, teknoloji sevdalısı gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürerek bayrağı en yükseğe taşıyor.

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları arasında roketten otonom sistemlere, tarımdan su altı sistemlerine, insansız hava araçlarından yapay zekâya kadar teknolojinin her alanında yarışmalar yapıldı.Bunlardan bir tanesi de “Eğitim Teknololjileri” kategorisinde birinci olan Sinop-Boyabatlı Can Cebeci Türkiye gündeminde konuşulmaya başlandı.

SAMSUN’da düzenlenen Teknofest Karadeniz’de 37 bin ekip arasından finale kalan Can Cebeci, „Eğitim Teknololjileri“ kategorisinde birinci oldu. Siber Güvenlik Uzmanı olan 19 yaşındaki Sinop-Boyabatlı Can Cebeci ve ekibi, geliştirdikleri ASES Siber Atölye Projesi’yle siber alanda terörle mücadele etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda ABD eski Başkanı Donald Trump’ın internet sitesinde yaptığı ‘hacktivist’ eylemle bir anda dünyanın gündemine oturan Türk genci, daha sonra da şimdiki ABD Başkanı Joe Biden’ın partisini şok etmişti. „RootAyyıldız“ rumuzunu kullanan Can Cebeci demokratların internet sitesinin bir bölümünü ele geçirerek ABD’nin de gündemine oturmuştu. Daha önce Amerika’nın İslam ve Türkiye düşmanlığı ile Fethullah Gülen’i teslim etmemesine tepki koymak için ‘hacktivist’ eylemler yaptığını açıklayan Can Cebeci ele geçirdiği fbconnect-stage.democrats.org adlı adrese de bir not bırakmıştı.

Tüm bu eylemlerden sonra bir anda Türk yetkililerin de dikkatini çeken Can Cebeci siber güvenlik uzmanı olarak görev yaparken, aynı zamanda Teknofest’de yaptığı „terörle mücadele“ projesiyle de büyük başarı elde etti. Genç yetenek „Ülkemin menfaati için her türlü projede görev almaya hazırım. 37 bin kişi arasından projemiz 1. olduğu için mutluyum. Ekibim adına emeği geçenlere teşekkür ederim“ dedi. Teknofest sonrası Cebeci, sosyal medya ile birçok kişi ve kurumdan tebrik mesajları aldı.

Türkiye Gündemindeki Sinop-Boyabat’lı Can Cebeci…
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!