Atatürk, Ölümünün 82. Yıl Dönümünde Anıldı 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boyabat ilçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 82. Yıl dönümü dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.

Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen anma programı İlçe Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin ve Belediye Başkanı Şefik Çakıcı tarafından Atatürk Anıtına çelenklerin sunumuyla başladı.

Saat 09.05’te saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunuşu ile birlikte bayraklar yarıya indirildi. Bu sırada programa katılanlarla birlikte cadde ve sokaklardaki vatandaşların hazırol vaziyetine gecerek saygı duruşuna geçtiler, yollardaki araçların sürücüleri de araçlarını durdurarak Atalarına saygılarını ifade ettileri görüldü.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşan Atatürk Ortaokulu Türkçe öğretmeni Abdullah Cömert,

“Bugün 10 Kasım ! Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük devlet adamı Mustafa Kemal’i, ölümsüzlüğe geçişinin 82. yıl dönümünde özlem ve rahmetle anıyorum.

Gözlerimizde bir damla yaş, yüreklerimizde sessiz hıçkırıklar, yine Atatürk’ün huzurundayız. Kasımlar gelince olur bu. Düşer üstümüze gökyüzü. Gözümüz yaşlı, başımız eğik, yüreğimiz buruktur.

Gözlerimizin önündeki ışık yüzü henüz solmamıştır. Vatan üstündeki yiğit sesi her taraftan işitilmektedir. Mustafa Kemal adı, gönüllerimizde dalgalanan bir bayrak, damarlarımıza vuran bir nabız, içimizde açan taze bir tomurcuk, bir doğup bir daha batmayan güneştir.

İnsanlar çeşit çeşit ölebilirler! Ölmeden evvel ölebilirler, sayılı yıllarını bitirdikleri için ölebilirler. Fakat bir insan vardır ki, onu olaylar yıpratamaz, yıllar tüketemez. Herkese boyun eğdiren ecel onun manevi varlığına dokunamaz. Ulusu için yaşayanlar, ulusu var oldukça yaşarlar, Atatürk bunun için yaşıyor. Büyük önder iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın.

“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeter.” sözleriyle kendisini anlamanız için ilke ve devrimlerini, düşüncelerini anlamak gerektiğinin altını çizmiştir.

Şimdi bir kelime ile Atatürk sizlersiniz ! O, zerreler halinde sizlere dağılmış ve ışıklar halinde gözlerinize yansımıştır. Ölümlü vücudu Anıtkabir’de fakat ruhu ve sevgisi sizin yüreklerinizdedir.

Atatürk’ün ebedi hatırasını bu düşünce ve duygularla selamlıyorum. ” ifadelerinde bulundu.
Program Atatürk Ortaokulu öğrencileri Defne Cömert ve Beyza Nur Kahyaoğlu tarafından şiirlerin okunuşuyla sona erdi.

Anma programına Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sefa Maraşlı, İlçe Emniyet Müdürü Ali Asker Bayar, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Nihat Aydın, Askerlik Şubesi Başkanı Pers. Astğmn Neşet Cemre Gül, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yaylaoğlu, CHP İlçe Başkanı Hasan Sıtkı Mor, MHP İlçe Başkanı Mehmet Fevzi Erdoğan, kurum amirleri, stk temsilcileri ve diğer ilgililer katıldılar.

 

Haber Mahmut Coşkun boyabatsesi
Atatürk, Ölümünün 82. Yıl Dönümünde Anıldı 
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!