Erol Erdoğan’ın Yeni Kitabı “SAKLAMBOSİ” Çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Boyabatlı Yazar Erol Erdoğan İnsan Mevsimi ve Oruç Mevsimi adlı kitaplarından sonra deneme tadında yeni kitabı Saklambosi okuyucu ile buluştu.

1990’lı yıllardan beri, çocukluğumuzdaki oyunları ve oyunlardaki sözlü unsurları derleyen yazar Erol Erdoğan, Saklambosi’de okuyucusuna ‘tekerlemelerden sohbetler’ sunuyor.

Ona göre, oyunlardaki mâniler, tekerlemeler ve sayışma sözlerinde dönemin çocukluğuna, dil ve edebiyatına, örf ve yaşayışına dair çok renkli izler var.

Çocuk oyunlarının yüzyılları hatta bin yılları aşan derin geçmişini göz önüne alırsak, oyun sözlerinin bize ne çok şey söylediğini fark edebiliriz. Yazar, İnsan Mevsimi kitabındaki hatıraya dayalı anlatı/deneme tadını Saklambosi’de de sürdürüyor.

Erdoğan kitabıyla ilgili açıklamasında Saklambosi nedir diye açıklama yaptı.

Saklambosi çıkalı henüz bir hafta oldu. Dostlarım ve kitapseverlerin gösterdiği ilgi ve iyi dilek dualarına teşekkür ederim. Kitabı yakından görmeyenler Saklambosi’nin “çocuk kitabı” olduğunu düşünebiliyor. Sanıyorum böyle algılanmasında, çocukluğumuzdaki oyunlarla meşguliyetimin yanı sıra kitabın adı da etkili oldu. Bu algı yayılmadan açıklama yapmam iyi olacaktır.

Saklambosi, edebiyat, sosyoloji, etimoloji, folklor, sözlü tarih, ilahiyat gibi birden çok disiplinden faydalanılarak yazılmış bir kitaptır. Elbette okumayı seven kitap kurdu çocukların da okuyabileceği bir kitap ama “çocuk kitabı” değil, her yaştan insana hitap ediyor dedi.

Erol Erdoğan’ın Yeni Kitabı “SAKLAMBOSİ” Çıktı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!