Sinop’ta, 28 bin 330,5 ton çeltik üretimi yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben Sinop’ta 31 bin 824 dekarlık alanda 28 bin 330,5 ton çeltik üretimi yapıldığını söyledi.

Sinop Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben; Sinop Merkez ve İlçeler dahil 31.824 dekarlık alanda 28330,5 ton çeltik üretimi yapıldığını, Sinop İlinde üretilen çeltiğinin Türkiye’nin yaklaşık yüzde 6’lık kısmını oluşturduğunu, İlimiz, yüksek ekonomik değere sahip olan çeltik tarımının yapılabildiği nadir yerlerden olduğunu belirtti.

Özellikle Sinop Merkez, Boyabat, Saraydüzü, Durağan ilçelerinde ailelerin geçim kaynağını oluşturan çeltiğin ilimizde hasat döneminin başladığını söyledi. Sinop Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben çeltik hasatını yerinde inceleyerek çeltik için verimli bir üretim sezonu olduğunu “çeltik üreticilerinin çeltik veriminin 850-900kg olarak belirtiklerini ” söyledi.

Sinop çeltiğinin çok kaliteli olduğunu belirten Özben, “çeltik üreticilerinin, yurtiçindeki tüketiciden yerli pirinç tüketmelerini talep ettiklerini belirterek, İlimiz için katma değeri yüksek tarımsal üretim olan çeltik tarımına tohum girdi desteği ile beraber daha çok destek sağlanması gerekiyor” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben, yeni üretim sezonunun çiftçilere hayırlı, verimli olmasını temenni etti.

Vitrinhaber

Sinop’ta, 28 bin 330,5 ton çeltik üretimi yapıldı
Giriş Yap

Boyabat Manşet - Halkın İradesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!